Zgłoszenie #629

Na Karaiby latam regularnie. Spośród wszystkich wysp Morza Karaibskiego, palmę pierwszeństwa w regionie zdecydowanie i niepodzielnie dzierży Kuba (El Crocodilo jak mawiają lokalsi).
Relację zaczniemy od Hawany, którą Mark Kruklansky słusznie określił jako miasto namiętne i rozgorączkowane, niczym miłość brzydkiej kobiety. Zadziwia brak intymności miasta, ulice zdają się wchodzić do domów (co za tym idzie także hałas z nich się dobywający), spacerowicze są w stanie poprzez kratę wejrzeć w głąb kubańskich hacjend – zazwyczaj widząc salon i kuchnię. Nie bez kozery mówi się, że Kuba to pod tym względem najbardziej otwarte miejsce na globie. Życie rodzinne dosłownie wychodzi tutaj na ulice.Kuba się wali, budynki w Hawanie w 30% nie spełniają norm bezpieczeństwa, a jednak te skromne poletka własności prywatnej są poddawane codziennym rytuałom pielęgnacyjnym. Mocno kontrastujący widok.
Podobne kontrasty zauważamy pomiędzy starą Habana Vieja, a Centro Habana, która to nie jest aż tak reprezentatywna jak stara część miasta.
Kuba to idealne miejsce dla osób pokroju Hemingwaya, czyli renegatów z problemem alkoholowym, ale także miejsce godne całkowitej ucieczki od dotychczasowego życia. Hawana to esencja Kuby, ale w drugiej potędze. Wszystko jest tu bardziej intensywne począwszy od skwaru, przez odór po atlantycką bryzę. W zasadzie nie trzeba specjalnie się wychylać poza miasto, jeśli lubimy zgiełk i wielkomiejską krzątaninę. Długotrwałe oczarowanie jest tu gwarantowane. Ja już tęsknie za stolicą!
Na koniec trochę o plażach, które są jak z bajki.
Playa Paraiso na Cayo Largo
Ta plaża wzbudza zachwyt nie tylko na zdjęciach. Znajduje się w miasteczku Cayo Largo. Często mówi się o niej jako o „rajskiej plaży”, a szerszej publiczności jest znana jako piękna, nietknięta plaża z nieskazitelnie białym i piaszczystym wybrzeżem, którego dotyka turkusowa woda.
Varadero Beach – idealne miejsce dla luksusowego turysty
Varadero to obecnie jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów na Kubie, jak niegdysiejsza Hawana. Można tu doświadczyć nowobogackiej atmosfery i zobaczyć znane ze świata medialnego twarze. Varadero Beach ciągnie się aż przez 25 kilometrów niemal po prostej drodze.